Sinistä

Tältä näyttivät vitriinit vielä kesäkuussa.

Heinäkuun aikana seuralaiset olivat tehneet hienoa työtä: nyt on lasi- ja posliiniesineillä arvoisensa alusta, paksu sininen kangas. Sitten vähensin vielä vähän esineiden lukumäärää, jotta myös infotekstit mahtuvat väliin.

Eilen tapasimme seuran puheenjohtajan, Olen kanssa ja listasimme viimeisten viikkojen tehtäviä. Nyt on museon esineistö ihan melkein kokonaan inventoitu. Mutta muutama kulma täytyy vielä koluta, ja jokunen asia hoitaa. Tässä työnsarka:

  • Museon muiden säilytystilojen esineistön inventointi
  • Vihreällä lapulla merkittyjen esineiden siirto säilytystilaan
  • Adoptiopapereiden suunnittelu
  • Vierailu Sihvolan kotimuseoon
  • Huonokuntoisten esineiden tulevaisuus?
  • Nukkekodin inventointi
  • Luetteloimattomien kirjojen ja artikkelikansioiden sijoitus?
  • Hankintoja: taskulamppu, paperiarkkeja
  • Lasi- ja posliinivitriinin esineiden vähentäminen

Huh, tässä riittää hommia kahdeksi viikoksi!

Vastaa